پست

گیاهان مناسب برای استفاده در بامهای سبز وسیع

گیاهان مناسب برای استفاده در بامهای سبز وسیع

بامهای سبز حوزه نسبتاً جدید و بزرگی براي معماری و منظر مدرن است. ولی آنها واقعا آنقدرها هم جدید نیستند. آنها از دوران پیش از تاریخ خانه ها و ساختمانها را آراسته اند. در ابتدا، بامهای سبز به عنوان بامهای چمن کاری شده شناخته می شدند و اغلب در جزیره اسکاندیناوی یافت می شدند. هدف آنها عملاً مشابه امروز بوده است. پوست درخت غان (که در آن زمان مواد اصلی بامهای سبز بود) علاوه بر اینکه در مکان قرار داده می شد تا با کمک وزن سقف فشرده شود، برای ضد آب و عایق سازی در هوای سرد نیز استفاده می شد.

امروزه سیستمهای متنوعی برای ساخت بامهای سبز وجود دارد. داشتن بامهای سبز وسیع امری ساده و آسان است. آنها از لایه های نازک یا کم ارتفاع جاذب آب باران، سیستمهای عایق و سبزینگی با عملکرد بنیادین فیلتر کردن آب و پاک کردن هوا ساخته شده اند. این بامها عمق 5 تا 15 سانتیمتر داشته و نیاز به نگهداری کمی دارند. چون بامهای وسیع نسبت به بامهای سبز دیگر سبکتر هستند، به نوع خاصی از سبزینگی نیاز دارند.

در ادامه مطلب، لیستی از گیاهان برتر در طبقه بندی های متنوع ارائه شده است:

برخی از گیاهان مناسب برای بامهای سبز وسیع

کاکتوس ها و گیاهان آبدار

آنها گیاهان استثنایی و قابل توجهی هستند و برای پوشاندن فضاهای مهم در بامهای سبز استفاده می شوند. ساکولنت های کوچک، گیاهانی با نیاز به نگهداری کم هستند؛ آنها با خاک کم و عملاً بدون آب رشد می کنند و می توان نام گیاهان مستقل را به آنها اطلاق کرد. آنها در رنگهای متنوعی وجود دارند که می توانند یک لمس متفاوت و تضاد را به طراحی بام اضافه کنند.

 • سدوم سرمنتوسام
  این یک گونه سبز روشن معروف به خزه طلایی استون کراپ است. یک گیاه همیشه سبز که به عنوان پوشش زمین استفاده می شود و می تواند دهه ها مقاومت کند. می تواند تاثیر خوبی پیرامون گیاهان سبز تیره یا زیر برگهای گرد بیافزاید. در طول تابستان دارای گلهای زرد است.
گیاهان مناسب برای استفاده در بامهای سبز وسیع
 • سدوم اسپریوم
  این گیاه یک گونه پوششی، بوته ای و با برگهای ریز عالی و رنگهای زیبایی است که بسته به نوع آن متغییر هستند. این گیاه می تواند در هر نوع خاکی رشد کرده و در ساعات کمی از روز سایه را نیز تحمل می کند. این گیاه 10 تا 15 سانتیمتر ارتفاع دارد و برگهای سبز روشن آن در فصلهای سرد قرمز می شوند. شکوفه های آن در تابستان گلهای قرمز، صورتی و سفید رنگ هستند.
 • سمپرویوم
  یک گیاه چند ساله گوشتی با حدود چهل گونه است که معمولاً به نام تره فرنگی یا “مرغها و جوجه ها” شناخته می شود. همانگونه که اسم آن مشخص است، این گیاه می تواند بدون هیچ مراقبت خاصی برای مدت زمان زیادی زندگی کند. آنها در فضاهای سرد خوب رشد می کنند و نیاز به آفتاب کامل دارند. برگها به شکل یک گل فرم می گیرند و طیف رنگی خوبی دارند. این گیاه در شرایط خوب به سرعت تکثیر می شوند.

علفها

علفها می توانند باعث زحمت شوند، ولی بعضی گونه ها هر آنچه را که در شرایط بام سبز وجود دارد و نیازمند مبارزه با شرایط نامساعد است را دارند. علفها می توانند فضای بزرگی را پوشش دهند و با گیاهان گوشتی ترکیب شوند. آنها تضاد خوبی از رنگ، ارتفاع و بافت را به وجود می آورند. این گیاهان می توانند توسط ریشه خود تکثیر شوند و سطح باغ بام را دوباره پر کنند و نیاز به خاک خیلی کمی دارند.

 • کارکس فلاکا یا کارکس گلاکا
  این گیاه به عنوان جگن آبی نیز شناخته می شود و یک گزینه خوب و یکپارچه برای بام است. می تواند در انواع متفاوتی از خاک و آب و اقلیم رشد کند و به عنوان یک گیاه زینتی در نظر گرفته می شود. این گیاه توپی شکل است و برگهای آبی رنگ دارد. این گیاه قطعاً در میان رنگ گیاهان دیگر برجسته است و نیاز به نگهداری خاصی ندارد.
 • کارکس الاتا
  این گیاه معمولاً به عنوان “جگن طلایی بولز” شناخته شده است، یک جگن با شاخ و برگ زرد است که در خاک مرطوب تا خیس رشد می کند، بنابراین یک گیاه مناسب برای مناطقی با مقدار زیادی رطوبت و یا دارای فصول بارانی است. روشنی را به سقف می افزاید و نگهداری خاصی نیاز ندارد.

گیاهان پوششی

گیاهان پوششی، گیاهانی با رشد قابل توجه افقی هستند که می توانند سخاوتمندانه فضاهایی از خاک را پوشش دهند. به همین دلیل آنها در بامهای سبز به خوبی به کار می آیند؛ هر گیاهی با این مشخصات می تواند گیاه پوششی باشد. از جمله سدومها، گیاهان معطر و … . آنها به دلیل سرعت رشد زیاد، گسترش و جوانه زنی گیاهان هرز را محدود می کنند.

 • کوپری دلوسپرما
  یک گیاه پوششی با برگهای ریز چند ساله است که ارتفاعش به 10 تا 15 سانتیمتر می رسد. جالبترین بخش این گیاه گلدهی آن است که در اواخر بهار شروع می شود و تا اوایل پاییز ادامه پیدا می کند؛ گلهای آن از صورتی به بنفش و بعد از آن به نارنجی می گرایند. یک گیاه تمام آفتابی است، ولی می تواند ساعات کمی سایه را نیز تحمل کند.
 • جاپنیکای اوفیوپوگون
  این یک گیاه علف شکل است، ولی در حقیقت یک گیاه گلدار و بخشی از خانواده آسپاراگاسه آ است. ارتفاع آن به 10 سانتیمتر می رسد و می تواند در سایه کامل یا نیمه آفتابی رشد کند. رشد آهسته ای دارد، ولی از طرف دیگر، همیشه سبز است که پوشش رنگی بام را تا اواخر زمستان تامین خواهد کرد. به خاک مرطوب مایل به خیس نیاز دارد و شما می توانید تنوع خوبی از رنگها از قبیل برگهای سبز روشن و آبی تیره را در آن پیدا کنید.

گیاهان معطر

این گیاهان علاوه بر مزه دار بودن، خصوصیت دیگری هم دارند و آن ظرفیت آنها برای رشد در مکانهای خشک و صخره ای است که آنها را برای استفاده در بام مناسب می کند. نه اینکه همه آنها در خاکهای محدود (مثل خاکهایی که در بامهای سبز وسیع استفاده می شوند) رشد کنند، ولی در آنها گونه هایی با رشد کم و پراکندگی گسترده وجود دارد که با بام شما کاملاً سازگار خواهند شد و آنرا از لحاظ منظر و بو مناسب می کنند. این گونه ها در خاکهای خشک و خوب زهکشی شده در فضاهای تماماً آفتابی رشد می کنند.

 • آویشن ولگاریس
  این گیاه، آویشن معمولی نیز نامیده می شود. بوته ای همیشه سبز کوچک با ارتفاع 15 تا 30 سانتی متر، همراه با برگهای معطر و طوسی -سبز رنگ است. در اوایل تابستان گلهای صورتی – بنفش دارد و به عنوان گیاه پوششی می تواند به عنوان بستری از گلها پیرامون بام را سازماندهی کند.
 • سوسنبر Minimus
  این گیاه آویشنی منحصراً کوچک و همیشه سبز است که به عنوان یک گیاه بالغ به 7 تا 10 سانتیمتر ارتفاع می رسد. می تواند به عنوان یک گیاه پوششی استفاده شود و متراکم و مناسب بودن آن برای استفاده در کنار سایر گونه های آویشن یک تضاد زیبا از ارتفاع و رنگ ایجاد می کند. این گیاه برگهایی خاکستری مایل به سبز و گلهایی روشن صورتی در اوایل تابستان دارد.
 • مرزنجوش hirtum
  به طور کلی، پونه کوهی معمولی با بامهای سبز بسیار سازگار است، اما O.v. hirtum یک گونه کوچک به نام پونه کوهی یونانی است. این گیاه از 10 تا 20 سانتیمتر رشد می کند و می تواند به عنوان یک گیاه پوششی در بام سبز گسترده استفاده شود. در تابستان شکوفه ای با گلهای سفید کوچک می دهد. از طرفی مناسب برای برداشت و استفاده در آشپزخانه است.

به طور خلاصه، گیاهان مناسب برای بامهای سبز باید مزایای بسیاری مانند نگهداری کم، در برخی موارد آبیاری کم، رشد سریع و سهولت جایگزینی را داشته باشند. بسته به اینکه کارفرمایان و یا طراحان چقدر بخواهند به بامهای سبر توجه کنند و برای نگهداری آن زمان بگذارند، انتخاب گیاهان یکساله که کاملاً برای طراحی بامهای سبز مناسب خواهند بود نیز وجود خواهند داشت.

∴ Land8.com ∴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *